Diğer üniversitelerdeki tüm çevre mühendisliği öğrencileri de yaz stajı yapıyor olacaklardır. Bu nedenle, yaz stajınızla alakalı düzenlemeleri olabildiğince erken yapmak sizin yararınızadır. Lütfen akış şemasındaki adımları izleyin.
1. Öncelikle bir araştırma yapın ve iletişim kuracağınız şirketlere/kurumlara karar verin. Şirketlerin/kurumların çoğu, bölümünüzden yaz stajı yapmak zorunda olduğunuzu belirten bir yazılı bir açıklama talep edecektir. Lütfen aşağıdaki formların doldurup Asistanlarınıza e-posta ile iletin:
Başvuru formunuz Yaz Staj Koordinatörü tarafından imzalandıktan sonra tarafınıza e-posta ile iletilecektir. İmzalı formu, yaz stajınızı gerçekleştireceğiniz şirkete/kuruma gönderin. 
2. Başvurduğunuz şirketten/kurumdan bir kabul mektubu isteyin. Bu mektubu Asistanlarınıza e-posta ile iletin.
3. Staj süresince sigortalı olmak için iki form doldurmanız gerekmektedir. Öncelikle, sigorta başvuru formunu (Stajyer Öğrenci Bilgileri Anketi / Student Information Survey for Summer Practice) doldurmalısınız. Ardından, mevcut sigorta durumunuzun beyanını doldurmanız gerekmektedir. Halen ailenizin/ebeveynlerinizin sağlık sigortası kapsamındaysanız (Stajyer Öğrenci Bilgileri Formunun sonunda sorulan soruya cevabınız “Var/Evet” olmalıdır.), bu durumda Form A’yı doldurun. Halen bir sağlık sigortası kapsamında değilseniz (Stajyer Öğrenci Bilgi Formunun sonunda sorulan soruya cevabınız “Yok/Hayır” olmalıdır.), bu durumda Form B’yi doldurun. Ayrıca “Yaz Stajı Değerlendirme Kitapçığı”nın 1., 3. ve 5. sayfalarını doldurun ve belgenin tüm sayfalarını size tanımlanmış olan “Google drive dosyası”na yükleyin. Kitapçık Yaz Stajı Koordinatörü tarafından imzalandıktan sonra size geri gönderilecektir. Bu imzalı kitapçığı yaz stajınızı yapacağınız şirkete/kuruma teslim etmeniz gerekmektedir. Staj tamamlandıktan sonra değerlendirme kitapçığını bölüme göndermelerini hatırlatmanız gerekmektedir.
4. Formları doldurup imzaladıktan sonra e-posta ile Asistanlarına gönderin. İnsan Kaynakları personelinin çoğunluğunun yaz döneminde yaz tatili izninde olduğunu lütfen unutmayın. Bu nedenle formları olabildiğince erken doldurun ve gönderin.
5. Bir sonraki Güz döneminde ENVE 300 veya ENVE 400 dersine kaydolun. Raporunuzu Güz Döneminin 3. haftasının başında (Pazartesi) teslim edin. Yaz stajınız sadece iki dönem için geçerli olacaktır. Stajın tamamlanmasını takip eden iki dönem içinde raporunuzu teslim etmezseniz, bir yaz stajı daha yapmanız gerekecektir.